Aktualności

Kategorie
Aktualności

Spotkanie Koła 13.10.2022

13.10.2022

Zupełnie inaczej niż w poprzednim semestrze zainicjowana została praca Koła Naukowego „Auxilium”. Kawiarniany zgiełk zastąpiła cisza korytarzy Instytutu Psychologii, z kolei nieśmiałe oświetlenie lokalu zamieniliśmy na blask jarzeniówek sali 345.

Spotkanie rozpoczęło się od przeczytania najważniejszych punktów statutu oraz przypomnienia sobie podstawowych założeń Koła, przy jednoczesnej analizie układu graficznego oraz ogólnej estetyki naszej strony internetowej. Pragnęliśmy, aby wszystkie publikowane przez nas treści posiadały odpowiednio przyporządkowaną zakładkę. Na szczęście szybko udało nam się dojść do porozumienia, które elementy wymagają delikatnych poprawek i po zakończeniu tych, bardziej organizacyjnych spraw, obraliśmy wytyczony wcześniej kurs – bajkoterapię.

Wprowadzenie do tego tematu zawdzięczamy naszemu opiekunowi – dr Urszuli Tokarskiej, która pojawiła się na spotkaniu z wielką i ciężką torbą, po brzegi wypełnioną różnymi książkami. W przyniesionym zbiorze znajdowały się między innymi takie pozycje jak Wielka księga uczuć Grzegorza Kasdepke czy Historia Guziolka Katarzyny Szeligi, nie sposób jednak przywołać całego bogactwa znajdujących się tam tytułów. Znaleźliśmy czas, by omówić genezę powstawania niektórych bajek, a także możliwość ich praktycznego zastosowania. To drugie sprawiło, że mieliśmy przyjemność wysłuchać wielu zabawnych i pouczających anegdot, dotyczących warsztatów przeprowadzonych w krakowskich przedszkolach przez panią doktor. Dzięki nim dowiedzieliśmy się jakie potrawy przyrządzić można z surowych ziemniaków, jak schować kapryśne smocze pazury, w jaki sposób najlepiej jest nasłuchiwać mądrych podszeptów wiatru, a także – co być może najistotniejsze – jak zaangażować dzieci do wspólnej pracy z metaforyczną opowieścią. Historie te pokazały zarówno psychoedukacyjną skuteczność dobrze napisanych bajek, jak i nadzwyczajną zdolność dzieci do rozumienia znajdujących się w nich wskazówek.

Słuchając jednak o wyraźnie pedagogicznym charakterze takich przedsięwzięć, widząc jednocześnie mnogość tytułów znajdujących się już na rynku wydawniczym, podjęliśmy decyzję o zmianie naszego projektu, którym pierwotnie miała być próba napisania oraz zredagowania podobnych tekstów. Aby pozostać przy podobnej problematyce, postanowiliśmy zająć się opowieściami nieco bardziej złożonymi – baśniami oraz mitami, a tym samym rozszerzyć nasze poszukiwania o warstwę symboliczną oraz egzystencjalną, których na próżno szukać w pożytecznych, choć zwykle jednowymiarowych bajkach. Stoi przed nami trudne zadanie, bowiem pierwszym krokiem do wykonania konstruktywnej pracy jest zrozumienie specyficznego, obrazowego języka tych dzieł. Dlatego też już na kolejnym spotkaniu zajmiemy się psychologiczną analizą jednej z popularnych baśni. Czekają nas także dwie prezentacje – pierwsza z nich dotyczyć będzie monomitu, a więc słynnego schematu drogi bohatera, zaproponowanego w swoich dziełach przez Josepha Campbella; druga zaś traktować będzie o mitoterapii, czyli psychologicznej wartości mitu.

Kategorie
Aktualności

Filmoteczka Auxilium

Interesuje mnie film, bo jest on dla mnie najcelniejszym wśród form sztuki odwzorowaniem rzeczywistego biegu świadomości, zarówno w życiu wyobraźni, jak i w codziennej percepcji świata. … to rodzaj rzeźby na podobieństwo człowieka. W pewien sposób jest to zbliżone do sztuki, gdyż ujmuje energię w pewną formę; z drugiej strony – to obyczaj, czy też powtórzenie, powracający tradycyjnie scenariusz lub widowisko, obciążone pewnym znaczeniem. Ono przenika wszystko. Jest jak gra.
/Jerry Hopkins, Nikt nie wyjdzie stąd żywy. Historia Jima Morrisona/

Film pt. ,, Sala samobójców”
Film pt. ,, Przerwana lekcja muzyki”.
Film pt. ,,Piękny umysł”.
Kategorie
Aktualności

Witamy wszystkich! Poniżej chciałabym przedstawić obecny skład naszego KOŁA.

Przewodniczący: Aleksandra HosajaV-ce przewodniczący: Wiktor PożogaSekretarz: Tomasz BoczekSkarbnik: Angelika StadnikOpiekun naukowy: dr. Urszula TokarskaAdministrator strony: Joanna Górna

Członkowie:

Anna Matusiak, Karolina Gancarczyk, Katarzyna Pycior, Melania Wojtusik, Nikola Cierpisz

 

Zapraszamy do śledzenia naszej strony!

W najbliższych dniach pojawią się kolejne, już zaktualizowane informacje:)

 

Kategorie
Aktualności

Harmonogram

Spotkanie wkrótce!

Rozpoczynamy nowy rok akademicki 2022/2023, a wraz z nim wkraczamy w nowy etap działalności naszego Koła.

Jeśli chcesz do nas dołączyć to serdecznie zapraszamy Cię na nasze spotkania. Odbywają się one w czwartki: 13.X./ 24.XI./ 8.XII i 19.I. (w II sem. do ustalenia na bieżąco), sala 345 na Podchorążych, godzina 17:30! <3

 

Będzie nam bardzo miło, jeśli zdecydujesz się do nas dołączyć!

 

Kategorie
Aktualności

Biblioteczka Auxilium

„Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów”

Kartezjusz

Co możemy Wam zaproponować?

 1. White, J., Marsh, I., Kral, M. J., & Morris, J. (2016). Critical suicidology: Transforming suicide research
  and prevention for the 21st century. UBC Press.
 2. Dąbrowski, K. (1979). Dezintegracja pozytywna. Państwowy Instytut Wydawniczy.
 3. . Dąbrowski, K. (1986). Trud istnienia. Wiedza Powszechna.

Brak opisu.Brak opisu.

 

Brak opisu.

Brak opisu.

Brak opisu.

 

Brak opisu.

Brak opisu.

 

Zapraszamy do zapoznania się z tymi wyjątkowymi pozycjami!

 

 

 

 

 

Kategorie
Aktualności

Pomoc w dzień i noc – czyli o obozie naukowym Auxilium

Po-MOC W dzień i w noc!

Studenckie Koło Naukowe „Auxilium”

Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie

Po-MOC

W DZIEŃ I W NOC”

Program Studenckiego Obozu Naukowego

Żegiestów, 15-20 września 2017 r.

CELE:

 • Poszerzanie wiedzy teoretycznej, rozwijanie umiejętności praktycznych oraz praca nad motywacją i inspiracją do dalszego zdobywania i pogłębienia wiedzy.

 • Integracja członków Koła, rozwijanie samoświadomości oraz umiejętności interpersonalnych.

 • Nawiązywanie i pogłębianie współpracy z Kołem Naukowym „Wspomaganie Rozwoju Dziecka” działającym w Instytucie Pedagogicznym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu.

ORGANIZATOR: Pracownia Psychologii Wspomagania Rozwoju Człowieka w Katedrze Psychologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

ŹRÓDŁA FINANSOWANIA:

Instytut Psychologii, subwencja na działalność studenckich Kół Naukowych.

UCZESTNICY:

 • Opiekun główny: dr Urszula Tokarska

 • Pracownicy Katedry prowadzący zajęcia warsztatowe i/ lub treningowe:

dr Urszula Tokarska

dr Renata Żurawska-Żyła

dr Tomasz Knopik

dr Witold Ligęza

 • Studenci uczestnicy obozu:

Bazylak Aleksandra

Chrobak Gabriela

Kukla Anna

Pałys Eliza

Piekarz Kamil

Ptaszek Patrycja

Słonina Anna

Stefaniuk Paulina

Świętek Tomasz

Tobiasiewicz Edyta

TYPY AKTYWNOŚCI:

 • Elementy wykładów tematycznych

 • Warsztaty

 • Praca w grupach

 • Trening interpersonalny

 • Trening samoświadomości

 • Gry edukacyjne

 • Prace plastyczne

ZAKRES TEMATYCZNY (odpowiadający realizacji w kolejnych pełnych dniach pobytu*)

 • 16.09.2017r. (sobota)

– Storytelling w warsztacie pracy psychologa. Czyli jakich form literackich używa psycholog i w jaki sposób pracuje za ich pośrednictwem?

 • 17.09.2017r. (niedziela)

– Jak przeżyć, żeby nie zwariować? Czyli o radzeniu sobie z trudnymi ludźmi wokół nas.

 • 18.09.2017r. (poniedziałek)

– Zasady konstrukcji i ewaluacji wspomagania mądrości dla odbiorców na różnych etapach rozwoju.

– Bajkowa Szkoła Mądrości życiowej

 • 19.09.2017r. (wtorek)

– Psychologia edukacyjna w teorii i praktyce

– Gry edukacyjne i psychologiczne

_____________

* 15.09 i 20.09: dni przyjazdu i odjazdu – zajęcia integracyjne

………………………………………………………………………………………………..

 

Po wielu długich i skrupulatnych przygotowaniach, wreszcie możemy opowiedzieć Wam jak było na I Studenckim Obozie Naukowym Koła Naukowego Auxilium. Z trudnością można uchwycić słowami atmosferę, która wytworzyła się podczas wyjazdu. Mimo wszystko —dla Was — spróbujemy! 😊

 

Nasza przygoda rozpoczęła się 15 września 2017 r. Choć każdy z nas dojeżdżał na własną rękę, obyło się bez większych trudności. Wszyscy spotkaliśmy się na miejscu w Pensjonacie ,,Zosia”, w Żegiestowie k/ Muszyny w Beskidzie Sądeckim.

 

Tuż przed wyjazdem każdy z nas poproszony był o zabranie ze sobą kilku symbolicznych i sentymentalnych przedmiotów. Wieczór zatem rozpoczęliśmy od zanurzenia się w krótkich historiach, jakie przywiezione przez nas przedmioty ,,opowiedzialy” o nas samych Opowieści snuły się i snuły… a nam było coraz bliżej do nocy i coraz bliżej do siebie…

 

Co do sprzyjającej pogody mieliśmy pewne wątpliwości. I choć wędrówka po górach oficjalnie zaplanowana była na dzień trzeci, postanowiliśmy jednak ,,przechytrzyć pogodę” wyruszając zaraz następnego, drugiego dnia.

 

Cel: Bacówka nad Wierchomlą (górskie schronisko turystyczne PTTK znajdujące się w Beskidzie Sądeckim). Trasa okazała się nietrudna (szczególnie w stronę schroniska, bo potem wybraliśmy inny, trochę bardziej skomplikowany, żółty szlak, ale — zawsze to już „z górki”) i przez to sprzyjająca niekończącym się rozmowom 😊… A na górze? Już tylko słodki odpoczynek, sesje zdjęciowe oraz specjalność szefa kuchni: kanapki.

 

W naszej stancji czekała na nas obiadokolacja. W tym miejscu koniecznie należy zaznaczyć, że Pani Gospodyni w ciągu całego obozu gotowała dla nas same pyszności, nasze »kubki smakowe” oszalały wprost ze szczęścia. Do dziś jednak mamy wątpliwości, czy definicją wspólnych obiadów jest „posiłek z dużą dozą rozmowy”, czy może ,,rozmowa z pewną ilością jedzenia”? Tak czy inaczej — ani nasze żołądki ani nasze umysły głodne ze stołówki nie wychodziły.

 

 


 

 

W sposób naturalny, tuż po obejrzeniu filmu zrodziła się nasza kolejna tradycja — krąg dyskusyjny. Wspólna wymiana zdań, spostrzeżeń, opinii, czy też wyjaśnień niewątpliwie przyczyniła się da wzrostu poziomu refleksyjności w grupie.

 

Taki oto krąg historia zataczała każdego dnia.

 

Za część merytoryczną spotkań: konwersatoriów i warsztatów odpowiedzialne były Panie, bez których obóz nie mógłby się odbyć: dr Urszula Tokarska i dr Renata Żurawska-Żyła.

 

Jedno z powiedzeń mówi: „Najdalej zaprowadzisz tam, dokąd sam zaszedleś. Idąc tym tropem, także tematyka warsztatów silnie korespondowała z zainteresowaniami naukowymi naszych Wykładowczyń. Dzięki licznym zajęciom takim jak „Terapia czasu”, „Praca z bajką terapeutyczną”, „Bajkoterapia”. „Storrytelling”, „Profilaktyka problemów egystencjonalnych”, czy „Model wpadania w złość” mogliśmy się przekonać, jak ciekawą ścieżkę rozwoju zawodowego wybraliśmy, a także — co to znaczy być prawdziwym pasjonatem nauki, którą się wykłada.

 

Nasze warsztaty były istną ,,kopalnią” wiedzy teoretycznej, pełne praktycznych odniesień, inspiracji i pasji. Z tego źródła z pewnością przyjdzie nam czerpać jeszcze nie raz. Podczas wyjazdu, Opiekun Naukowy Kola — dr Urszula Tokarska przywołała jedną z metafor, która doskonale ilustruje również naszym zdaniem, pracę psychologa. Mady pacjent udaje się na terapię, przychodzi „zawiązany w supelki”.. Dowodem na to, że praca psychologa przyniosla oczekiwane efekty jest to – że człowiek ten wychodzi… zawiązany w kokardki” 😊! Sądzę, że — bez cienia wątpliwości — możemy przyznać, iż rezultatem obozu naukowego ,,Po-MOC. W dzień i w noc!” będzie niejedna „kokardka”!

 

Na koniec już, chcielibyśmy w imieniu uczestników wyjazdu serdecznie podziękować wszystkim osobom, a szczególnie dr Urszuli Tokarskiej, za pomoc w zorganizowaniu obozu i wsparcie a także wszystkim, którzy przyczynili się da tego (np. wspierając nasze przedsięwzięcie finansowo), że odległe MARZENIE „pierwszoroczniaków” o wspólnym wyjeździe Koła Naukowego, które wówczas stawiało pierwsze kroki, dziś jest już dla nas RADOSNYM WSPOMNIENIEM