Aktualności

Kategorie
Aktualności

Byliny to nie bliny – broszura

Opowiadacz, sztuka opowiadania – te pojęcia wciąż potrzebują tłumaczenia. Podobnie jak i byliny, które nie są
ani roślinami, ani plackami, lecz stanowią podstawę
rosyjskiego eposu.
o to „bliny” – wiedzą wszyscy. Ale bardzo mało osób wie czym Csą „byliny”. Byliny to nie placki, które najlepiej smakują z
kawiorem, ale epickie pieśni rosyjskie, opowiadające o
dostojnych mocarzach. Byliny są najlepsze, gdy są opowiadane na
żywo przez tzw. opowiadaczy lub bajarzy. Dawniej, jeszcze przed
epoką kina, opowiadaczy było wielu. Obecnie grono zawodowych
opowiadaczy w Polsce jest naprawdę wąskie, a we Wrocławiu nie
ma ich w ogóle. Dlatego też Alia Iacovuc, mieszkająca we Wrocławiu
Rosjanka, lektorka języka rosyjskiego, zorganizowała w ramach
Mikrograntów warsztaty z tworzenia historii i wieczór opowiadań.

 

Zapraszamy do zapoznania się z broszurą dostępną tutaj.

 

 

Kategorie
Aktualności

Bajka Ola, Borys i nowi przyjaciele

BAJKA Ola, Borys i Nowi Przyjaciele

Nasz udział w konferencji naukowej umożliwił nam zapoznanie się z wyjątkową bajką, którą niewątpliwie jest ”Ola, Borys i Nowi Przyjaciele”. Jest to krótka historia opowiadająca trudności ukraińskiej rodziny próbującej odnaleźć się w tej tragicznej sytuacji utrzymującej się na terenie ich narodu.

Jako fascynaci pracy z opowieścią serdecznie zachęcamy do zapoznania się z przesłaną w tytule bajką , a na wstępie…

”Drodzy ukraińscy przyjaciele!
Witamy Was! Niezależnie od tego, skąd przyjeżdżacie i jak trudną drogę przeszliście chcemy,
byście czuli się u nas jak najlepiej. Dlatego dla Waszych dzieci przygotowaliśmy bajkę, którą
trzymacie teraz w rękach. Jej mali bohaterowie, Ola i Borys, trafiają do nowego kraju i chcą się w
nowej dla siebie sytuacji odnaleźć. Chcą poznać nowe miejsca, nowych ludzi, oswoić rzeczywistość dookoła nich. Chcemy, by z Wami było tak samo, by kraj wokół Was stał się dla Was dobrym
miejscem. Byście czuli się w nim dobrze i bezpiecznie.
Ogromnie dziękujemy tym, którzy tę bajkę przygotowali. Osobom, które ją napisały, zilustrowały,
wydrukowały, koordynowały wszystkie prace. Głęboko wierzymy, że świat można czynić lepszym
na różnych poziomach. Jeśli po spotkaniu z Olą i Borysem inni – Andrij, Liza, Bogdan, Iryna, Taras,
Julia i każde inne ukraińskie dziecko – uśmiechną się, poczują bezpieczniej i bardziej u siebie, to
świat, choć w drobny sposób, stanie się lepszym miejscem.
Prosimy, przeczytajcie historię Borysa i Olgi z Waszymi dziećmi – niech ci mali bohaterowie staną
się dla nich przewodnikami na drodze poznawania nowej rzeczywistości. Mamy nadzieję, że będzie dla Waszych dzieci i Was samych jak najlepsza. ”

Kategorie
Aktualności

Baśń i baśniowość w kulturze współczesnej – wyjątkowa praca magisterska

Udostępniona praca magisterka ”rozpatruje obecność baśni w kulturze popularnej początku XXI w. w kategoriach mody i trendu oraz w odniesieniu do postmodernizmu. Po wyjaśnieniu wątpliwości terminologicznych, wprowadzeniu kontekstu innych mód popkulturowych i przywołaniu elementów dyskursu medialnego, który wytworzył się wokół całego
fenomenu, omówione zostają powstające współcześnie literackie, filmowe i telewizyjne dzieła odwołujące się do baśni. Przejawiane przez te teksty właściwości zostają zinterpretowane m.in. w odniesieniu do koncepcji J. Zipesa, G. Genette’a, J. Kristevej i Bettelheimowskiej idei kompensacji. Sama moda na baśnie i baśniowość zostaje wpisana w szerszy trend związany z metamorfozami oczekiwań odbiorczych oraz zinterpretowana jako przejaw ponowoczesnej nostalgii.”

Zapraszamy do przeczytania! 🙂

Kategorie
Aktualności

UDZIAŁ W V OGÓLNOPOLSKIEJ KONFERENCJI NAUKOWEJ ”BAŚNIE I BAJKI JAKO PRZEDMIOT INTERDYSCYPLINARNYCH BADAŃ NAUKOWYCH”

15 grudnia 2022r. członkowie koła naukowego wzięli udział w V Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Baśnie i bajki jako przedmiot interdyscyplinarnych badań naukowych’’. 

Zapraszamy do zapoznania się z programem konferencji oraz naszymi obszernymi przemyśleniami dotyczącymi tej wyjątkowej podróży… 🙂

1. Program konferencyjny

2. Abstrakty konferencyjne

3. Refleksje pokonferencyjne jej uczestników

4. Podstawowy tekst o baśniach autorstwa B. Bettelheima

 

Kategorie
Aktualności

Spotkanie Koła 13.10.2022

13.10.2022

Zupełnie inaczej niż w poprzednim semestrze zainicjowana została praca Koła Naukowego „Auxilium”. Kawiarniany zgiełk zastąpiła cisza korytarzy Instytutu Psychologii, z kolei nieśmiałe oświetlenie lokalu zamieniliśmy na blask jarzeniówek sali 345.

Spotkanie rozpoczęło się od przeczytania najważniejszych punktów statutu oraz przypomnienia sobie podstawowych założeń Koła, przy jednoczesnej analizie układu graficznego oraz ogólnej estetyki naszej strony internetowej. Pragnęliśmy, aby wszystkie publikowane przez nas treści posiadały odpowiednio przyporządkowaną zakładkę. Na szczęście szybko udało nam się dojść do porozumienia, które elementy wymagają delikatnych poprawek i po zakończeniu tych, bardziej organizacyjnych spraw, obraliśmy wytyczony wcześniej kurs – bajkoterapię.

Wprowadzenie do tego tematu zawdzięczamy naszemu opiekunowi – dr Urszuli Tokarskiej, która pojawiła się na spotkaniu z wielką i ciężką torbą, po brzegi wypełnioną różnymi książkami. W przyniesionym zbiorze znajdowały się między innymi takie pozycje jak Wielka księga uczuć Grzegorza Kasdepke czy Historia Guziolka Katarzyny Szeligi, nie sposób jednak przywołać całego bogactwa znajdujących się tam tytułów. Znaleźliśmy czas, by omówić genezę powstawania niektórych bajek, a także możliwość ich praktycznego zastosowania. To drugie sprawiło, że mieliśmy przyjemność wysłuchać wielu zabawnych i pouczających anegdot, dotyczących warsztatów przeprowadzonych w krakowskich przedszkolach przez panią doktor. Dzięki nim dowiedzieliśmy się jakie potrawy przyrządzić można z surowych ziemniaków, jak schować kapryśne smocze pazury, w jaki sposób najlepiej jest nasłuchiwać mądrych podszeptów wiatru, a także – co być może najistotniejsze – jak zaangażować dzieci do wspólnej pracy z metaforyczną opowieścią. Historie te pokazały zarówno psychoedukacyjną skuteczność dobrze napisanych bajek, jak i nadzwyczajną zdolność dzieci do rozumienia znajdujących się w nich wskazówek.

Słuchając jednak o wyraźnie pedagogicznym charakterze takich przedsięwzięć, widząc jednocześnie mnogość tytułów znajdujących się już na rynku wydawniczym, podjęliśmy decyzję o zmianie naszego projektu, którym pierwotnie miała być próba napisania oraz zredagowania podobnych tekstów. Aby pozostać przy podobnej problematyce, postanowiliśmy zająć się opowieściami nieco bardziej złożonymi – baśniami oraz mitami, a tym samym rozszerzyć nasze poszukiwania o warstwę symboliczną oraz egzystencjalną, których na próżno szukać w pożytecznych, choć zwykle jednowymiarowych bajkach. Stoi przed nami trudne zadanie, bowiem pierwszym krokiem do wykonania konstruktywnej pracy jest zrozumienie specyficznego, obrazowego języka tych dzieł. Dlatego też już na kolejnym spotkaniu zajmiemy się psychologiczną analizą jednej z popularnych baśni. Czekają nas także dwie prezentacje – pierwsza z nich dotyczyć będzie monomitu, a więc słynnego schematu drogi bohatera, zaproponowanego w swoich dziełach przez Josepha Campbella; druga zaś traktować będzie o mitoterapii, czyli psychologicznej wartości mitu.

Kategorie
Aktualności

Filmoteczka Auxilium

Interesuje mnie film, bo jest on dla mnie najcelniejszym wśród form sztuki odwzorowaniem rzeczywistego biegu świadomości, zarówno w życiu wyobraźni, jak i w codziennej percepcji świata. … to rodzaj rzeźby na podobieństwo człowieka. W pewien sposób jest to zbliżone do sztuki, gdyż ujmuje energię w pewną formę; z drugiej strony – to obyczaj, czy też powtórzenie, powracający tradycyjnie scenariusz lub widowisko, obciążone pewnym znaczeniem. Ono przenika wszystko. Jest jak gra.
/Jerry Hopkins, Nikt nie wyjdzie stąd żywy. Historia Jima Morrisona/

Film pt. ,, Sala samobójców”
Film pt. ,, Przerwana lekcja muzyki”.
Film pt. ,,Piękny umysł”.