Kategorie
Aktualności

Spotkanie Koła 13.10.2022

13.10.2022

Zupełnie inaczej niż w poprzednim semestrze zainicjowana została praca Koła Naukowego „Auxilium”. Kawiarniany zgiełk zastąpiła cisza korytarzy Instytutu Psychologii, z kolei nieśmiałe oświetlenie lokalu zamieniliśmy na blask jarzeniówek sali 345.

Spotkanie rozpoczęło się od przeczytania najważniejszych punktów statutu oraz przypomnienia sobie podstawowych założeń Koła, przy jednoczesnej analizie układu graficznego oraz ogólnej estetyki naszej strony internetowej. Pragnęliśmy, aby wszystkie publikowane przez nas treści posiadały odpowiednio przyporządkowaną zakładkę. Na szczęście szybko udało nam się dojść do porozumienia, które elementy wymagają delikatnych poprawek i po zakończeniu tych, bardziej organizacyjnych spraw, obraliśmy wytyczony wcześniej kurs – bajkoterapię.

Wprowadzenie do tego tematu zawdzięczamy naszemu opiekunowi – dr Urszuli Tokarskiej, która pojawiła się na spotkaniu z wielką i ciężką torbą, po brzegi wypełnioną różnymi książkami. W przyniesionym zbiorze znajdowały się między innymi takie pozycje jak Wielka księga uczuć Grzegorza Kasdepke czy Historia Guziolka Katarzyny Szeligi, nie sposób jednak przywołać całego bogactwa znajdujących się tam tytułów. Znaleźliśmy czas, by omówić genezę powstawania niektórych bajek, a także możliwość ich praktycznego zastosowania. To drugie sprawiło, że mieliśmy przyjemność wysłuchać wielu zabawnych i pouczających anegdot, dotyczących warsztatów przeprowadzonych w krakowskich przedszkolach przez panią doktor. Dzięki nim dowiedzieliśmy się jakie potrawy przyrządzić można z surowych ziemniaków, jak schować kapryśne smocze pazury, w jaki sposób najlepiej jest nasłuchiwać mądrych podszeptów wiatru, a także – co być może najistotniejsze – jak zaangażować dzieci do wspólnej pracy z metaforyczną opowieścią. Historie te pokazały zarówno psychoedukacyjną skuteczność dobrze napisanych bajek, jak i nadzwyczajną zdolność dzieci do rozumienia znajdujących się w nich wskazówek.

Słuchając jednak o wyraźnie pedagogicznym charakterze takich przedsięwzięć, widząc jednocześnie mnogość tytułów znajdujących się już na rynku wydawniczym, podjęliśmy decyzję o zmianie naszego projektu, którym pierwotnie miała być próba napisania oraz zredagowania podobnych tekstów. Aby pozostać przy podobnej problematyce, postanowiliśmy zająć się opowieściami nieco bardziej złożonymi – baśniami oraz mitami, a tym samym rozszerzyć nasze poszukiwania o warstwę symboliczną oraz egzystencjalną, których na próżno szukać w pożytecznych, choć zwykle jednowymiarowych bajkach. Stoi przed nami trudne zadanie, bowiem pierwszym krokiem do wykonania konstruktywnej pracy jest zrozumienie specyficznego, obrazowego języka tych dzieł. Dlatego też już na kolejnym spotkaniu zajmiemy się psychologiczną analizą jednej z popularnych baśni. Czekają nas także dwie prezentacje – pierwsza z nich dotyczyć będzie monomitu, a więc słynnego schematu drogi bohatera, zaproponowanego w swoich dziełach przez Josepha Campbella; druga zaś traktować będzie o mitoterapii, czyli psychologicznej wartości mitu.